Setveni koledar Marije Thun
| Članek je bil prebran 14.456 krat.
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

Pomen samooskrbe in lastnega pridelovanja hrane postaja vse pomembnejši, saj se ljudje vse bolj zavedamo, kako dragocena je doma pridelana hrana, pri kateri brez dvoma vemo, kaj dajemo v usta. Za dober pridelek pa je seveda pomembnih več faktorjev, med drugim tudi to, kdaj (dan in ura) ter kako sejemo ali sadimo rastline. Če želimo po koncu sezone, pobrati lep in okusen pridelek se je smiselno držati datumov in ur iz setvenega koledarja.

Zakaj je setveni koledar Marije Thun nekaj posebnega?

KoledarNjen setveni koledar temelji na več kakor 60-letnem opazovanju in izkušnjah ter na spreminjajočem se položaju planetov. Položaji planetov, ki imajo velik vpliv na rast in razvoj rastlin, se nenehno spreminjajo, zato je pomembno, da tem spremembam sledi tudi setveni koledar. Marija Thun se je dolga desetletja ukvarjala z opazovanjem in pripravo koledarja, pri čemer je rastlino spremljala vse od trenutka, ko je seme položila v zemljo. Še posebej je pomemben odziv semena ob stiku z zemljo, saj se seme odziva na impulze, ki jih na zemljo v trenutku sejanja posredujejo planeti. Čas setve je zato ključen za uspešno rast rastlin. Rastline je glede na odzive semena razdelila v več skupin: plodovke, korenovke, listnate rastline ter cvetnice. Razdelitev temelji na dejstvu, da nekateri impulzi vplivajo na razvoj plodov, drugi na razvoj korenin/gomoljev, spet tretji na razvoj listov oziroma na razvoj cvetov.

Kako uporabljamo setveni koledar Marije Thun?

Če želimo, da bo posejani korenček lepo in obilno obrodil, potem bomo korenje okopavali in redčili le, ko bo na koledarju dan za korenovke. Če te datume upoštevamo, se po izračunih Marije Thun pridelek lahko poveča tudi za več kot 30%. Prav tako je ob upoštevanju datumov in ur večja življenjska energija, ki jo prejmemo v telo ob zaužitju tako pridelanega korenja. V koledarju je mesec razdeljen na svetlejšo in na temnejšo polovico. Temna polovica označuje čas, primeren za presajanje. To pomeni, da je položaj lune tak, da so vse energije strnjene v korenini, kar pomeni, da se bo rastlina bolje prijela. Svetlejši del meseca predstavlja čas za nego rastlin. Skupine rastlin so označene z barvami – rdeča za plod, zelena za list, vijolična za korenino in rumena za cvet. V koledarju so črtkano označeni tudi dnevi, ki niso primerni za kakršno koli delo z rastlinami. To velja za cel dan (dnevi črtkani v celoti) ali le do označene ure. Delo z rastlino v tem času, škoduje razvoju in pridelku.

Več o setvenem koledarju Marije Thun si lahko preberete na vašem asistentu pri vrtnarjenju Posadi.si. Gre za digitalni žepni asistent, s katerim bo vaš pridelek še obilnejši, bolj okusen in mamljiv.

© 28. 03. 2024 - Gramiz. Oglaševanje.