Toplotna črpalka – dobra naložba v prihodnost
| Članek je bil prebran 975 krat.
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

V zadnjem času postajajo toplotne črpalke vse bolj priljubljena in pogosta izbira, tako ko gre za novogradnje, kakor tudi pri prenovah starejših gradbenih objektov. Glede na rast cen ostalih energentov v zadnjih letih, se vse več ljudi zaveda, da bo v prihodnje še toliko bolj pomembno poskrbeti za to, da se stroški ogrevanja kar se da znižajo. Toplotne črpalke so namreč energetsko najbolj učinkovit in varčen sistem ogrevanja sanitarne vode in prostorov. Delujejo tako, da izrabljajo alternativne in obnovljive vire iz okolja – podtalno vodo, zunanji zrak ali zemljo. S toplotnimi črpalkami pa je mogoče tudi hladiti objekt. Za njihovo delovanje potrebujemo le električno energijo. Za ogrevanje prostorov je tako dovolj toplota iz vode, zemlje ali zunanjega zraka. Glede na to, kateri vir toplotna črpalka uporablja, jih delimo na črpalke tipa zrak – voda, zemlja – voda in voda – voda. Glavnina energije, potrebne za ogrevanje s toplotno črpalko, prihaja iz okolja – kar 75 % energije je torej brezplačne. Da bi toplotna črpalka torej 100 % delovala, je potrebnih zgolj še 25 % električne energije. Ker toplotne črpalke torej izkoriščajo obnovljive vire iz okolja, porabijo kar do 3-krat manj energije kot npr. oljni ali plinski kotli. Čeprav je torej začetna investicija v toplotno črpalko kar precejšna, pa je tak sistem ogrevanja objektov gotovo tudi pametna naložba v prihodnost, ki s sabo najverjetneje prinaša še višje cene ostalih energentov. Investicija v toplotno črpalko tako znaša nekje med 6.000 evri (zrak – voda) in 10.000, 15.000 evri (voda – voda, zemlja – voda). Investicija, ki se sicer sprva nemara zdi nekoliko velika, pa se lastnikom zaradi prihrankov pri stroških ogrevanja, tudi relativno hitro povrne – že nekje v enem desetletju. Pri tem je pomemben podatek tudi ta, da imajo toplotne črpalke zelo dolgo življenjsko dobo (okoli 25 let).

S toplotno črpalko torej pri objektu nadomeščamo energijo (toploto), ki jo ta izgublja v okolje. Pri objektih z boljšo izolacijo, je delovanje toplotne črpalke bolj ekonomično, se pa toplotna črpalka običajno izplača tudi pri objektih z nekoliko slabšo toplotno izolacijo, saj je ogrevanje takih objektov s črpalko še vedno precej cenejše kakor ogrevanje z drugimi energenti. Za toplotno črpalko se zato odločajo pri večini novogradenj, pa tudi pri sanacijah oziroma menjavah ogrevalnega sistema. Z črpalko je mogoče stensko ali talno ogrevanje, mogoča pa je celo kombinacija enega z drugim. V kolikor gre za sanacijo, je toplotno črpalko mogoče uporabiti tudi v kombinaciji z radiatorskim gretjem objekta. Poleg ogrevanja prostorov se s toplotnimi črpalkami skozi vse leto ogreva tudi sanitarna voda (črpalka za sanitarno vodo). Takšna črpalka ogreva vodo ves dan, za to pa se najbolje obnese toplotna črpalka zrak – voda. Na zunaj je taka črpalka videzi kot električni bojler, s to razliko, da je na vrhu črpalke kompresor in potrebna elektronika. Najboljši del takšne črpalke je za lastnika gotovo to, da mu je topla voda na razpolago skozi ves dan, ne glede na to, kdaj jo potrebuje.

Katero izbrati?

Pogosto se zaplete pri vprašanju, kakšno toplotno črpalko bi bilo najbolje izbrati. Če se odločite za tč zrak – voda, potem ta za ogrevanje kot vir uporablja zunanji zrak. Za takšno črpalko se odloča večina lastnikov stanovanjskih hiš, saj je najcenejša med vsemi tremi tipi črpalk in zagotavlja odlične rezultate. Druga oblika je tč voda – voda, ki za delovanje izkorišča temperaturo podtalnice. Investicija v to črpalko je seveda večja, po drugi strani pa taka vrsta črpalke pomeni izjemno visoke izkoristke. Razlog za to je tudi ta, da je temperatura podtalnice ves čas konstantna. Tč zemlja – voda izkorišča temperaturo zemlje in prav tako pomeni precejšno finančno investicijo. Za namestitev takšne črpalke ob samem objektu potrebujete tudi precej prostora.

© 29. 03. 2024 - Gramiz. Oglaševanje.