Kako urediti zelenjavni vrt na balkonu?
| Članek je bil prebran 1.868 krat.
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

Naj vas malo prostora na balkonu ali terasi ne odvrneta od lastnega pridelovanja zelenjave. Tudi brez velikega vrta si je mogoče pridelati zdravo zelenjavo. Gotovo se sliši mamljivo, da si lahko svežo solato ali paradižnik odtrgamo kar iz lastnega balkona, zgolj korak ali dva stran od kuhinje. Seveda zelenjavni vrt na balkonu ima nekatere omejitve. Prva in največja je gotovo prostor, ki pa jo lahko izkoristite v svoj prid tako, da skrbno načrtujete, kaj in kako boste zasadili vrtnine – na ta način boste prostor optimalno izkoristili, posadili pa samo tisto, kar imate najraje in boste tudi uspeli pojesti sveže. Namen vrta na balkonu tako ni, da si z njim pridelate ozimnico (česar prostorsko tudi ni mogoče), ampak da si pridelate svežo sezonsko zelenjavo. S pravilnim načrtovanjem in časom sajenja/sejanja lahko prostor izkoristite maksimalno – ko npr. rukola preneha rasti in jo pojemo, lahko na njeno mesto posadimo kakšno poznejšo vrsto solate, ki jo bomo jedli v poznem poletju ali jeseni.

zelenjavni vrtPri vzgoji vrtnin v posodah je vedno potrebno izbrati sorte, ki imajo nizko grmičasto rast, drobne plodove in majhne glavice. Katere vrste in sorte so najbolj primerne za gojenje na balkonu?

Kako posadimo zelenjavni vrt na balkonu?

Zelenjavo običajno sejemo ali sadimo v korita ali večje lonce. Za zelišča so dovolj manjše posode, za korenasto zelenjavo globoka posoda, za rastline viške rasti (npr. paradižnik) pa so potrebne velike posode. Pomembno je, da ima posoda na dnu odprtino, da voda lahko odteče in korenine ne zgnijejo. Pomembno je, da korenasto zelenjavo sadimo v rahlo prst, ne priporoča se uporaba glinenih posod, ki srkajo vodo, saj se zemlja v njih hitreje suši. Najbolj praktične so zato plastične posode, ker dobro zadržijo vlago in so odporne tudi na zmrzal.

Primerne so tudi vreče za sajenje zelenjave, ki jih po koncu sezone, samo shranimo in zložimo. Pri izbiri zemlje je najboljša izbira zemlja za vrt. Po potrebi dodamo tudi gnojilo. Nikakor pa zelenjave ne sadimo v zemljo, v katero sicer sadimo lončnice.

S čim začeti?

Začetnikom se najprej priporoča gojenje zelišč, ki jih je že mogoče kupiti v lončkih in jih je potrebno samo postaviti na primerno mesto. Precej enostavne so tudi solate, več dela pa je s paradižnikom, ki ga je potrebno sproti privezovati in obrezovati, da obilno rodi.

© 19. 04. 2024 - Gramiz. Oglaševanje.