Zastrupitev s hrano – kako ukrepati?
| Članek je bil prebran 4.876 krat.
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

Zastrupitev s hrano velja v Sloveniji za razmeroma redko zdravstveno stanje, po drugi strani pa so statistični podatki lahko zavajajoči, saj strokovnjaki ugotavljajo, da mnoge osebe, ki se sicer zastrupijo s hrano, zdravnika sploh ne obiščejo, ampak situacijo rešijo sami doma. večina zastrupitev s hrano se pripeti ravno v domačem okolju, pri čemer je treba upoštevati, da je dejavnikov tveganja za zastrupitev lahko zelo veliko. Pri hrani ni problematična samo kvaliteta živil, ampak tudi njihov izvir, postopek obdelave, nadaljnje ravnanje oz. shranjevanje hrane, ipd. Še bolj zaskrbljujoče je dejstvo, da veliko kupljenih živil, v sebi vsebuje naravno patogene mikroorganizme. Teh ni mogoče okusiti, videti ali vonjati, ko pa jih človek zaužije, lahko naredijo veliko škode. V najslabših primerih to vodi v zelo resna bolezenska stanja ali celo v smrt okuženega. K sreči v večini primerov ni tako, vendarle pa bi morala biti varna hrana naša prioriteta in pomembna skrb.

bruhanjeSimptomi zastrupitve s hrano

Med najbolj pogoste in prepoznavne simptome zastrupitve sodijo trebušni krči, driska, slabost, bruhanje, dehidracija, oslabelost in splošno slabo počutje, glavobol, hiter in slaboten srčni utrip, vročina, itd. Zastrupitev se večinoma zdravi simptomatsko, kar pomeni, da bolnik predvsem lajša simptome in počaka, da telo samo izloči problematične snovi.

Ukrepi ob zastrupitvi s hrano

Pri zastrupiti s hrano je potrebno biti še posebej pozoren, ko gre za starejše osebe, kronične bolnike ali majhne otroke, pri katerih lahko pride do raznih zapletov, prav tako pa pri njih zelo hitro nastopi dehidracija. Pomembna je seveda tudi preventiva. To pomeni, da živila vedno uživamo sveža in topla, v hladilnik pa jih smemo shraniti šele, ko se povsem ohladijo. Prav tako ni priporočljivo večkrat pogrevati že pripravljenih jedi. Vso hrano, ki jo jemo surovo, je potrebno pred zaužitjem temeljito sprati pod tekočo vodo, pri določenih živilih se celo priporoča odstranjevanje kože. Surove hrane, katere izvora ne poznate ali pa bi ta lahko bil sporen, ni priporočljivo uživati pogosto ali v večjih količinah. Posebno pozornost je potrebno namenjati mlečnim in mesnim izdelkom, ki se ob neustreznem shranjevanju lahko zelo hitro pokvarijo, povzročajo pa lahko tudi zelo velike prebavne težave. Preden torej zaužijemo hrano, je vselej potrebno premisliti, če so živila ustrezne kakovosti. Preberite si še nekaj osnovnih načel zdrave prehrane tukaj.

Več o zastrupitvah s hrano.

© 29. 03. 2024 - Gramiz. Oglaševanje.